Észak-Korea baljós kijelentést tett: Gyorsítani fogják az atomfegyverprogramot

Kim Dzsongun nem nézi jó szemmel az Egyesült Államok partnerségét Dél-Koreával és Japánnal.

Oroszország is segítheti Phenjan flottájának modernizációját.
Új műholdfelvételek szerint Észak-Korea egy hatalmas hadihajót épít, amely méretében több mint kétszer akkora lehet, mint a jelenlegi észak-koreai flotta legnagyobb hajója – számolt be róla CNN.
A Maxar Technologies és a Planet Labs független műholdszolgáltatók által április 6-án készített képek a hajót a Nampo hajógyárban, Észak-Korea nyugati partján, Phenjantól körülbelül 60 kilométerre fotózták le. Elemzők szerint valószínűleg egy fregattról (FFG) van szó, amelyet szárazföldi és tengeri célpontok ellen is használható rakétákkal szerelnek fel.
A hajó körülbelül 459 láb (140 méter) hosszú, ezzel Észak-Korea legnagyobb hadihajója”
– áll Joseph Bermudez Jr. és Jennifer Jun, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának elemzésében. Összehasonlításképpen, az amerikai haditengerészet Arleigh Burke osztályú rombolói körülbelül 505 láb, az épülő Constellation osztályú fregattjai pedig 496 láb hosszúak.
A hadihajó megjelenése a CNN szerint nem meglepetés, mivel az észak-koreai rezsim gyors ütemben modernizálja haderejét, új fegyvereket fejleszt, és interkontinentális ballisztikus rakétákat tesztel, amelyek az Egyesült Államok szinte bármely pontját elérhetik. Mindezt annak ellenére teszi, hogy az ENSZ szankciói szigorúan korlátozzák a fegyverkezéshez szükséges anyagokhoz és technológiákhoz való hozzáférését.
Az ukrajnai háború kezdete óta szorosabbá vált orosz kapcsolatok azonban segíthetik Észak-Koreát a szankciók megkerülésében
– vélik elemzők. Kim Duk-ki nyugalmazott dél-koreai admirális szerint Moszkva adhatja a fregatt rakétarendszereinek technológiáját.
Az elemzők úgy vélik, hogy a hajó fel van készítve fázisvezérelt radarok fogadására, amelyek gyorsabban és pontosabban képesek követni a célpontokat, mint az Észak-Korea által eddig alkalmazott technológiák.
Ezt is ajánljuk a témában
Kim Dzsongun nem nézi jó szemmel az Egyesült Államok partnerségét Dél-Koreával és Japánnal.
Az elemzők azonban arra is felhívták a figyelmet, hogy modern hadihajók építése nem könnyű dolog. „Szinte bármely hajóépítő képes a hajótestet és a hajtóművet megfelelően megépíteni” – mondta Carl Schuster, az amerikai haditengerészet egykori kapitánya.
A modern hadihajók azonban a kommunikációs, elektronikai, fegyverzeti, valamint elektronikus és akusztikus érzékelő technológiák integrációját jelentik, ami csak nehezen megvalósítható”
– tette hozzá.
Kim Bjung-kee dél-koreai képviselő, a Nemzetgyűlés hírszerzési bizottságának tagja egy márciusi CNN-interjúban kétségbe vonta, hogy Phenjannak megvan-e a technológiai képessége egy korszerű hadihajó megépítéséhez, illetve az azt támogató infrastruktúra. „Egy ekkora hadihajó üzemeltetése jelentős költségvetést igényel. Nemcsak a hajót kell megépíteni, hanem egy azt működtető csapatot is fel kell állítani, és az üzemeltetés – beleértve a felszerelést és az üzemanyagot – szintén költséges. Egy nagy hadihajó nem működhet egyedül, így a kérdés: meg tudja-e Észak-Korea fizetni ennek árát?” – fogalmazott.
A dél-koreai admirális ugyanakkor óva intett attól, hogy alábecsüljék Észak-Korea képességeit.
Ha Észak-Korea az új fregattot azzal a hiperszonikus ballisztikus rakétával szereli fel, amelyet állítása szerint januárban sikeresen tesztelt, az alapvetően megváltoztathatja a regionális biztonsági helyzetet”
– fogalmazott. A CNN-nek adott elemzésében Schuster úgy vélte, még legalább egy év munka szükséges, mielőtt az új észak-koreai hadihajó megkezdhetné a tengeri próbákat.
Ezt is ajánljuk a témában
Az ukrán hírszerzés vezetője szerint az észak-koreai erők értékes harci tapasztalatokat szereznek és fegyverrendszereiket fejlesztik.
Észak-Korea haditengerészete körülbelül 400 járőrhajóból és 70 tengeralattjáróból áll – derül ki az amerikai Védelmi Hírszerző Ügynökség (DIA) 2021-es jelentéséből.
Bár ez nagy szám, a hajók többsége elavult és kicsi.
Joseph Dempsey, a Nemzetközi Stratégiai Tanulmányok Intézetének elemzője egy januári blogbejegyzésében azt írta, hogy Phenjannak mindössze két jelentős felszíni hajója van, de az 1970-es években épült, 1600 tonnás Najin osztályú fregattok szintén elavultak. A DIA jelentése szerint egy Dél-Koreával vagy az Egyesült Államokkal való konfliktusban Észak-Korea haditengerészetének feladata leginkább partvédelmi feladatokra korlátozódna, mivel mindkét ország jelentősen fejlettebb flottával rendelkezik.
Kim Dzsong Un azonban eltökélt, hogy modernizálja haditengerészetét, beleértve a tengeralattjáróról indítható rakéták és az azokat hordozó tengeralattjárók fejlesztését. Szeptemberben Kim egy új haditengerészeti kikötő helyszínét is megtekintette.
Most, hogy hamarosan nagy felszíni hadihajókkal és tengeralattjárókkal rendelkezünk, amelyek nem horgonyozhatnak a jelenlegi kikötőhelyeken, egy korszerű hadihajókat kiszolgáló haditengerészeti bázis építése sürgető feladattá vált”
– mondta akkor.
Yu Yong-won dél-koreai képviselő szerint a Nampo hajógyárban épülő hajó csak egy példa Pehnjan modernizációs törekvéseire. Ezenkívól egy atommeghajtású tengeralattjáró épül a Sinpo kikötőben, és egy másik fregatt vagy romboló készül Csongdzsinban – tette hozzá.
Nyitókép: Ed JONES / AFP
Ezt is ajánljuk a témában
Kim Jodzsong szerint teljesen elkeseredett az Egyesült Államok, Japán és Dél-Korea.
***